ایران بزرگترین تولید کننده میناکاری در جهان

 با توجه به رتبه سه جهانی کشورمان ایران در تولید صنایع دستی در جهان و تولید بیش از 250 نوع صنایع دستی متنوع که بسیاری از آنها در معرض منسوخ شدن می اشند. یکی از دلایل بی رونقی صنایع دستی، مهاجرت های روز افزون به شهر ه می باشد و کاهش تولید کنندگان صنایع دستی و همچنین کاهش تقاضا برای خرید این صنایع و استفاده از آنها می باشد. یکی از راه های کمک به حفظ و بقای صنایع دستی، ایجاد زمینه آشنایی مردم با صنایع دستی و ترغیب به خرید و استفاده از انها در زندگی روزمره می باشد. از این میان می توان به هنر میناکاری یا میناسازی اشاره کرد که به عنوان صنایع دستی اول اصفهان شناخته شده  و ایران به عنوان اولین و بزرگترین تولید کننده محصولات میناکاری است.

 

 

 

از آنجایی که مسئولین و صاحبان این هنر ها درصدد هستند تا بستر مناسبی برای ایجاد ارتباط مردم با صنایع دستی ایجاد کنند و مردم را با هنر‌های فاخر و بومی کشورمان بیشتر آشنا نمایند اقدام به برگزاری نمایشگاه های فصلی صنیاع دستی نموده که در این نمایشگاه ها علاوه بر نمایش نمادین تولید صنایع دستی به فروش آنها نیز پرداخته. در این میان هنر میناکاری به دلیل کاربردی بوده توانسته است به حفظ و بقای خود ادامه دهد. در این نمایشگاه ها بستری مناسب برای خرید میناکاری ارزان فراهم آمده است.

 

 

 

همانطور که گفتیم یکی از راز های ماندگاری هنر میناکاری در کنار سایر هنرهای دستی، کاربردی بودن محصولات میناکاری شده می باشد. بنابراین در نمایشگاه های فصلی بیشتر افراد با خرید میناکاری روی مس نه تنها یک ظرف تزئینی خریداری می کنند، بلکه یک ظرف تزئینی کاملا کاربردی را در اختیار دارند.

 

 

 

باید بدانیم تنها پ راه ماندگاری هویت و هنر ایرانی، حمایت از صنایع دستی بوده که برای این امر بستر آشنایی مردم با صنایع دستی باید فراهم شود تا در زمینه خرید صنایع دستی و استفاده  از آن ترغیب شوند.

  

 

 

برای مشاهده و خرید کلیک کنید

خرید